Arman Akademi Web

Kazakistan'da Yaşam

Kazakistan'da Yaşam

Kazakistan da yaşam pahalı mı?  Başlarda size pahalı gibi gelse de, birkaç zaman sonra nereden ne alınır, neye en fazla ne kadar verilir bunları öğrendiğiniz için yaşantınız daha normale döner. Yine de çok ihtiyaç olmadıkça giyim, ev eşyası almanın mantığı yok. Gelirken getirilmesi en  lazım şey giysilerdir. Birde çay tiryakisi iseniz çaydanlık getirmenizi tavsiye ederiz... Taksiler pahalı değil,  benzin ucuz ne de olsa. Ancak otobüsle kıyaslandığında taksi  tabi ki pahalıya geliyor, seçim sizin.

Yurt dışından, özellikle de Türkiye den gitmiş bir öğrenci için Kazakistan da yaşam çokta zor değil. Ülkede bir çok kişi Türkçe konuşabiliyor. Bir öğrenci için Kazakistan da aylık yaşam masrafı ortalama 400 dolar gibi.

Kazakistan'da eğitim almanın en önemli bir diğer avantajı ise eğitim alırken isterseniz çalışabilirsiniz. Kazakistan son yıllarda hızla gelişen ekonomisi sonucu doğal olarak beraberinde fazlasıyla da iş imkanı yaratmaktadır. Ülke de okuyan öğrencilerimiz her alanda çalışabilmekte, böylece ailelerine de fazla yük olmadan kendi masraflarını karşılayabilmektedir.

Ev kiraları herkesin bütçesine, aradığı özelliklere, evin konumuna göre değişebiliyor. Bir öğrenci evi için ortalama 400-500 dolara gayet güzel evler bulunabiliyor. 2-3-4 öğrenci birlikte kalındığı zaman gayet ekonomik. Evler genellikle mobilyalı olduğundan evi kiralayıp hemen yerleşmek mümkün. Türkiye den gelenler için ekstra bir şey getirmelerine gerek yok.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için giriş yapın