Arman Akademi Web

Polonya Bilgi

Polonya Bilgi

Polonya 38,5 milyon nüfusu olan bir ülkedir ve Avrupa’daki çoğu ülkeden fazla nüfusa sahiptir diyebiliriz. Başkenti Varşovadır. Varşova’nın 1,7 milyon nüfusu vardır. Avrupanın ortalarında yer aldığı için diğer ülkelere de ulaşım kolay. Polonya kışları çok soğuktur. -25 dereceye kadar görülmekte.

Eğer Polonya'daysanız birçok Avrupa başkentini gezmişsiniz demektir. Bulunduğu konum ve ulaşım sisteminin kaliteli olması nedeniyle eğer Polonya'daysanız çok ekonomik fiyatlarda Avrupa turları yapabilirsiniz. Örneğin canım sıkıldı hadi Budapeşte yapalım cümlesi Polonya'da gayet normaldir.''Yok ben Avrupa 'yı gördüm yada gitmek istemiyorum'' diyorsanız yada ''Şehir kalabalığından uzaklaşmak istiyorum'' diyenlerdenseniz Zakopane adında ki dağ kasabasında iyi bir hafta sonu geçirebilirsiniz.''Yok ben dağ bayır istemem bana kum güneş lazım'' diyenlerdenseniz o zaman Gdansk ve Baltık denizi sizi bekliyor.Başınızı nereye çevirseniz bir kale görmeniz mümkün. Tüm tarihi mekanlar dikkatle korunmuş ve bu sayede günümüze kadar gelmişler. Bu mekanları gezerken kendinizi şovalye yada prenses gibi hissetmeniz mümkün.

Polonya 2. dünya savaşında en çok hasar alan ülkelerden birisi bir çok Yahudi'nin katledildiği toplama kampları ve 2. dünya savaşının tüm gerçekliğini öğrenebileceğiniz bir ülke.Piyanist gibi bir çok ödül alan filmlere konu olması bir tarafa her açıdan bir çok kaliteli sinemacı yetiştirmiş bir sinema geleneğine sahiptir. Örneğin renklerin üçlemesi.Klasik müzik denilince Chopin, Chopin denildiğinde ise Varşova akla gelir.

Polonya devleti çok kaliteli ve köklü bir eğitim sistemine sahiptir. bu nedenle hem Polonya vatandaşları hemde diğer ülke vatandaşları öğrenciler üniversite eğitimi için Polonya 'yı tercih etmektedirler. Polonya en çok değişim programlarıyla öğrenci kabul eden ülkelerden birisi.

Yorum eklemek için giriş yapın