Arman Akademi Web

Ukrayna'da Yaşam

Ukrayna'da Yaşam

Ukrayna kaliteli bir üniversite eğitimi almak için dünyanın en ekonomik seçeneklerinden biridir. Yüzlerce üniversitenin bulunduğu Ukrayna’da hem eğitim, hem de konaklama masrafları gerçekten çok uygundur. Üniversitelerin yıllık ücretleri ve yurt harçları değişse de genellikle aradaki farklar büyük rakamlar olmamaktadır. Ukraynada eğitim alırken sizi bekleyen yıllık maliyetler şöyle özetlenebilir.

Ukrayna’da Yaşama Koşulları
Ukrayna'da üniversite eğitiminin birçok ülke öğrencileri tarafından tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri Ukrayna’daki yaşam şartlarının Türkiye, AB ve daha bir çok ülkeye oranla oldukça ekonomik ve avantajlı olmasıdır. Ukrayna’da eğitim almak, bu ülkelerle birçok açıdan karşılaştırıldığında ülkemizden çok daha ucuza gelmektedir.

1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanan Ukrayna, komünist rejimin etkisinden en çabuk kurtulan ülkelerden biri olup,birçok anlamda AB ülkelerinin standartlarına ve yaşam tarzına hızlı bir geçiş yapmıştır.

Yemek Giderleri
Ukrayna’da aylık yaşam barınma gideri ortalama 450-500 ABD doları gibi. Üniversitelerin cafelerinde  yemek ücretleri dışarıya göre daha ekonomik.

Konaklama Giderleri

Öğrenci Yurtları;
Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Öğrenciler genellikle 3-4 kişilik odalarda kalırlar. Her kattaki ortak mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini hazırlayıp pişirebilirler. Duş ve banyolar da ortak kullanımda olup sürekli sıcak su bulunur. Gelişmiş altyapı sayesinde Ukraynadaki yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamakta.

Ev kiraları;
Ukrayna'da eğitim alacağınız üniversitenin bulunduğu şehirde kiralık evde konaklamak isterseniz, bu doğal olarak yurt kadar ekonomik olmayacaktır. Şehrin merkezine yakınlığına, evin büyüklüğü ve konforuna göre değişmek üzere aylı kira bedeli 300 – 700 USD arasında değişmektedir. Genellikle evlerde 3-4 öğrenci konaklar. Bu nedenle kişi başı aylık gider ortalaması 150 – 200 USD arasında.

Ulaşım Giderleri;
Komünizm döneminden kalan bir avantajla Ukrayna’da toplu ulaşım çok ucuzdur. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso kullanabilirsiniz. Ayrıca metro ve tramvay jetonları kullanabilirsiniz elbette. Bir jetonla metro içinde 3 hat değiştirebilir şehrin bir ucundan diğer ucuna gidebilirsiniz.

Sağlık;
Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası vardır.Bu sağlık sigortasını bazı üniversiteler kendileri ücret karşılı yaparken, bazı yerlerde ise üniversite dışında kendiniz yapabiliyorsunuz. Öğrenciler bu sayede bir yıl boyunca ilaç ve muayene ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanırlar.

Banka Hizmetleri;
Private Bank, Aval Bank, Grant Bank,ve Nadra Bank Ukrayna’nın önde gelen bankaları. Para transferi için Türkiye’deki bir bankadan hesap açtırırsanız size Türkiye’den para yatırıldığında az bir kesintiyle istediğiniz bankamatikten paranızı istediğiniz an çekebilirsiniz. Ukrayna'da bankamatik kullanımı çok yaygındır ve bütün bankalar ortak sistemden çalıştıkları için herhangi bir bankanın bankamatiğinden paranızı çekmeniz mümkün.

Sosyal Yaşam;
Ukraynada sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. özellikle Kiev-Odesa gibi şehirler, Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerindendir. Dilediğiniz zaman gidebileceğiniz konserler ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisleri, dev kütüphaneler ve  satranç eğitimi mesela.

Yorum eklemek için giriş yapın