Arman Akademi Web

Ukrayna'da Lise Eğitimi

Yurt dışında lise eğitimi görmek için araşırma yapan bir öğrenci yada veli, danışmanlık hizmeti almak istediği firma ile öğretim dönemi başlamadan 3-4 ay öncesinden görüşüp başvuru işlemlerine başlanması gerekir.

YURTDIŞINDA LİSEDEN MEZUN OLAN GENÇLERE TÜRKİYE’ DE SINAVSIZ ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ İMKANI

Türkiye’ 2013 Ağustos ayında işleme konulan yasa gereği ”Yurtdışında bir liseden mezun olan öğrenci, Türkiye’ de istediği Üniversiteye girebilmek için Üniversite sınavına girmek zorunda kalmayacak.”

Türkiye’ de henüz son bir kaç senedir Yurtdışında Lise Okumanın önemi anlaşılmıştır. Her ne kadar diğer yurtdışı eğitim programlarıyla karşılaştırıldığında yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin sayısı yok denecek kadar az gibi görünse de  bu sayı her geçen yıl artmaktadır.

Yurtdışında Lise Eğitimi;

Çocuğunuzu Lise Eğitim süresinin tamamı için gönderebileceğiniz gibi sadece belirli bir süre içinde gönderebilirsiniz.

Yurtdışında lise değişimi ve yurtdışında liseler için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isteyenlerİN telefonlarımızı aramaları ve mutlaka randevu almaları gerekmektedir. Böylece Yurtdışında lise konusunda uzman danışmanlarımız ile birebir görüşmeniz sağlanacaktır.

YÖK, yurtdışında okuyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Türkiye’de sınavsız üniversite hakkı verdi. Lise öğretiminin tamamını yurtdışında tamamlayan Türk vatandaşlar, Türkiye’de üniversite eğitimden ücretsiz faydalanacaklar.

RESMİ Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, ortaöğretimlerini yurtdışında bitirmeleri şartıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, üniversiteyi Türkiye’de okumak istediklerinde üniversite sınavına girmeyecek, harç, ‘öğrenci katkı payı’ ödemeyecek.

YABANCI ÖĞRENCİ YASASI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yasa değişikliğinin, “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar Son Şekli” adı altında yayınladığı yönetmelikle,yabancı öğrenci kabul etmek isteyen üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümlerinin birinci, ikinci öğretimleri ile uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında kontenjan ayrılmasını kararlaştırmıştır.

Üniversiteler, kabul koşullarını kendi belirleyecek. Türkçe yeterliliği, lise akreditasyonu ve not ortamaları gibi kriterler üniversitelerce belirlenebilecek. Üniversitenin aradığı uygun şartları taşıdığında her isteyen Türk öğrenci istediği bölüme girebilecek. Öğrenciler YÖK onayı ile eğitime başlayacak.

GELECEK HAYALLERİNİZİ BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRELİM!!!
ARMAN AKADEMİ...

Yorum eklemek için giriş yapın