Arman Akademi Web

MYO Lisans Tamamlama

Lisans Tamamlama Nedir ?
myo lisans tamamlamaBirçok kişi tarafından lisans tamamlama ile dikey geçiş çok karıştırılmaktadır. Bu yüzden öncelikle Lisans Tamamalamanın ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Herhangi bir üniversitenin 4 yıllık lisans bölümünde okurken, bir şekilde 2.sınıfta sonra kaydını sildirerek ön lisans diploması alan öğrencilerin, bir süre sonra eğitimlerini tamamlamak adına başvurarak aynı bölümden veya imkan sağlanan başka bölümden 3.sınıftan devam etmelerine denir.

Dikey Geçiş ise,
Herhangi bir üniversitenin Meslek Yüksekokulu (MYO) 2 yıllık önlisans bölümünden mezun olan öğrencilerin, eğitimlerine devam etmek için başvurdukları bir yöntemdir. Lisans tamamlama ile dikey geçiş bu şekilde birbirlerinden farklıdır.
 Ders Tamamlama:
Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrenciler, ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerin eş değeri olan derslerden muaf olurlar. Ayrıca, kredileri dikkate alınarak, lisans programından almaları gereken dersler belirlenir. Bu ders tamamlama ve hazırlık dönemi genellikle 2-3  yıl sürer. Yani bir yıl süreyle lisans programına hazırlanma  eğitimi alırlar ve sonra iki yıl daha lisans eğitimine devam ederler.

Hiçbir sınav engeline takılmadan YÖK tarafından tanınan Ukrayna Üniversitelerinde ön lisans eğitiminizi Lisans eğitimine tamamlayabilirsiniz. Ülkemizde Meslek Yüksek Okulları olarak bilinen 2 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrenciler, üniversite mezunu sayılmadıkları ve  iş bulma olanaklarının sınırlı olması dolayısıyla, lisans eğitimlerini 4 seneye tamamlayarak üniversite mezunu olmak istiyor fakat bir takım zorluklar ile karşılaşıyorlar

Türkiye'de üniversite eğitiminin en büyük sorunlarından birisi, 2 yıllık MYO’larda eğitim alan öğrencilerin, lisans tamamlama ile 4 yıllık üniversite mezunu olmakta karşılaştığı zorluklardır. 2 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrencilerin üniversite mezunu sayılmadığı ve derecelerinin lise mezuniyetinden pek de farklı olmadığı ülkemizde her yıl binlerce öğrenci DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık bir üniversiteye girmeye ve lisans tamamlama ile üniversite mezunu olmaya çalışmakta. Maalesef bu öğrencilerin pek çoğu daha DGS sınavı aşamasında başarısız olmakta, diğer bir bölümü ise 4 yıllık üniversiteye geçişte zorunlu olan Dil hazırlık ve İntibak eğitimi aşamasında takılmaktadır. 2 yıllık MYO önlisans diplomasını , 4 yıllık lisans diplomasına yükseltmek ülkemizde ortalama 3.5 – 4 sene ek eğitim gerektirmekte diyebiliriz.

Bu nasıl mümkün oluyor?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir MYO öğrencisi DGS sınavından başarılı olsa dahi,sadece belirli üniversitelerde eğitime başlayabilir ve ilk yıl İntibak eğitimi adı altında zor bir eğitim alması gerekiyor.Genellikle 1 yıl süren bu eğitim , teknik bölümlerde ise 3 döneme kadar uzayabiliyor. Bunun üstüne 2 yıl da lisans tamamlama eğitimini koyduğunuzda karşımıza 3.5-4 yıl gibi bir zaman çıkıyor. Öte yandan AB ülkelerindeki üniversitelerde lisans eğitimi 3 yılda tamamlanabiliyor. Üstelik, herhangi bir sınava girmek zorunda değilsiniz. Mezun olduğunuz bölümün içeriğine uygun bir bölüm seçmeniz durumunda ortak derslerinizin yani bizim deyimimizle ulaslararası geçerli olan kredilerinizi saydırabiliyorsunuz. Bu eğitimin sonunda 2 farklı diplomanız oluyor ve bu size büyük avantaj sağlar.

AB ülkelerinden herhangi bir ülkeden alacağınız diplomanız diğer bütün AB ülkelerinde de geçerlidir. Eğitiminizi Türkiye’de almış olmakla Avrupa’da almış olmak arasındaki bir fark size bütün alanlarda çok daha fazla avantaj sağlayacaktır.AB diplomasına sahip olmanız iş hayatınızda sizin için çok daha önemli kapıları açan bir anahtar olacaktır.

Ukrayna üniversitelerinden alacağınız üniversite diploması,bir çok ülkede geçerlidir ve uslararası şirketlerde çalışmanızı sağlayacak başarılı bir kariyerin anahtarı olacaktır.

Yorum eklemek için giriş yapın