Arman Akademi Web

Yurtdışı Eğitimi

Yurtdışı EğitimYurt dışı eğitim, diğer adıyla alternatif eğitim; Özellikle son yıllarda sıkça duymaya başladığımız bir söz oldu yurt dışında eğitim almak.Çok değil daha birkaç yıl öncesine kadar, sadece maddi olanakları yüksek olan belirli bir kesim için mümkün olan yurt dışında üniversite okumak, günümüzde artık her kesim için mümkün. Asıl önemli olan konu, gidilmek istenen ülke, tercih edilen üniversite ve fakültenin ülkemizde yüksek öğretim kurumu tarafından tanınıp tanınmadığıdır. Eğer okumak istediğiniz okul ve tercih ettiğiniz bölüm için tanınma-yök denklik yoksa emeğiniz boşa  gitti demektir.

Yurt dışında eğitim almaya karar  verdiniz, öncelikli düşünmeniz gerekenler; eğilimleriniz, koşullarınız ve gelecek planlarınız olmalıdır. Ülke seçiminde kriterleriniz ise sahip olduğunuz birikim; (varsa- yabancı diliniz, maddi koşullarınız vs.sosyal yaşam), ülkenin sosyo-kültürel  yönleri ve öğrenciye sunduğu avantajlar, ulaşım kolaylığı, ülkemize yakın mesafesi  vs.

Yurt dışında eğitim almak istiyorsanız ve mezun olduktan sonra Türkiye'de özellikle de kamuda çalışmayı düşünüyorsanız denklik birinci kriteriniz olmalıdır. İkinci sırada dikkat etmeniz gereken konu ilgilendiğiniz ülkenin yaşam şartları ve ekonomik yapısı olmalıdır.

Araştırdınız ve karar verme aşamasına geldiniz, ama nereden ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsunuz. İşte bu noktada profesyonel bir danışmanlık ve rehberlik firmasından destek almanızı tavsiye ederiz. İnanıyoruz ki hiçbir eğitim danışmanlık firması sadece bunun için sizden ücret talep etmez.

Tercih edeceğiniz danışmanlık firmasını da iyi araştırmalısınız. Referanslarına bakmalı, daha önce yaptığı işleri iyi analiz etmelisiniz. İçi boş ama kulağa hoş gelen sloganlara kanmamalı, verdiği bilgilerden talep ettiği ücrete kadar araştırmalı ve diğer firmalar ile kıyaslamalı, size verilen bilgileri üniversitenin resmi web sayfasındaki bilgiler ile karşılaştırmalısınız. Böylece en doğru bilgiyi ve en iyi hizmeti size en uygun şartlarda sunan danışman firmayı bulmanız  kolay olacaktır.

Yurtdışı eğitim danışmanlık firması tarafından sizin için oluşturulan Yurtdışı eğitim rehberi, yurtdışında eğitim almanın bütün aşamalarını size gösterecektir.

Yurt dışında eğitim almak kişinin kendine yapacağı en büyük yatırımlardan ve yaşayabileceği en önemli deneyimlerden biridir. Aynı zamanda maliyeti de yüksek olan bu kararı verirken dikkat edilmesi gereken üç önemli nokta vardır ki en önemlisi, en uygun maliyetle bu eğitimi alabilmenizdir.

» HANGİ ÜLKE
» HANGİ OKUL
» HANGİ PROGRAM

ÜLKE SEÇERKEN; özellikle eğitim sistemlerinin yanı sıra, okul ve yaşam maliyetleri, sosyal hayat ve öğrenciye sunulan haklar da incelenmelidir. Örnek olarak çalışma hakkı sunulması, maliyeti düşük fakat kalitesi yüksek bir eğitim standardının devlet tarafından sağlanması, yabancılara yaklaşımın olumlu olması vb gibi kriterler önemlidir.

OKUL SEÇERKEN; öğrencilere sadece ticari kaygılarla hareket eden okul ile aracı kişi ve kurumlardan uzak durmalarını tavsiye ederiz.

» Okulları ve programları tanıma
» Başvurularının gerçekleştirilmesi ve takip edilmesi
» Öğrenciye eğitime başlamadan önce kalacak yer temini sağlanması gibi olanaklardan ve sonrasında sürekli olarak devam eden ücretsiz danışmanlık hizmetinden faydalanmalarını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Hem en doğru bilgiye ulaşacak
hem de danışmanlık ve rehberlik firmalarının öğrencilere sunduğu bu ücretsiz hizmetten faydalanmış olacaksınız .

PROGRAM SEÇERKEN; öğrencinin eğilimleri, istekleri ve yetenekleri göz önünde bulundurulurken, çevre koşulları bakımından Türkiye sınırları dışına çıkılmalı ve günümüz global iş dünyası dikkate alınmalıdır.

Yurtdışında eğitim almaya karar verirken acele etmemenizi, bolca araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Alternatif ülke ve üniversiteleri mümkün olduğunca araştırarak,  sizin için her yönden en uygun seçenekleri sunan ülke ve üniversiteyi bulmanız en doğrusu olacaktır.

Bütün ülkelerde eğitim dönemi hemen hemen aynı zamana denk gelir. Eylül ayında başlar yani. Ama sizin daha önceden karar vermeniz ve hazırlık yapmanız gerekir. AB ve diğer ülkeler için öğrenci vizesi almanız gerek, kayıt için gerekli evrakları hazırlayacaksınız. Eğer Yurtdışında eğitim almak için bir firma aracılığı ile ilgili ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız işiniz kolay. Ama siz yinede tedbirli davranın.

Kesin karar verdiniz, hemen kayıt ve vize için sizden istenen evrakları dikkatlice hazırlayın ve ilgili firmaya teslim edin. Unutmayın ki kayıt için belirli dönemler var. Bu ödemeleri mümkün olduğunca taksitler halinde yapmanızda yarar var. Ayrıca kayıt işlemleri tamamlanmalı ki vize işlemlerinde sorun yaşamayasınız.Aksi durumda bir yılınız boşuna heba olacak ve bir sonraki yılı bekleyeceksiniz.

Yurtdışı eğitim için araştırma yaparken mutlaka  Ukrayna Üniversitelerini incelemenizi tavsiye ederiz.Ukrayna'da eğitim almak sizin için iyi bir deneyim olacaktır.

Ukrayna'da üniversite eğitimi almanız için daha bir çok neden sıralayabiliriz.Ukrayna'da yaşam olanakları çok uygun ülkemize göre. Ayrıca Ukrayna Üniversiteleri  sınav-puan şartı olmadan, sizin için en ideal bölümü tercih edebilirsiniz. Ukrayna'da eğitim ücretleri gerek ülkemize göre ve gerekse daha bir çok ülkeye göre inanılmaz derecede uygun. Ukrayna Üniversiteleri Türkiye'de ve AB de tanınan üniversitelerdir.

Ukrayna eğitim sistemi, AB eğitim sistemine uyumlu. Üniversitelerde kredi transfer sistemi (ECTS) uygulanmakta. Sizde bu fırsatı değerlendirebilir, Ukrayna'da lisans, yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Kredi transfer sisteminden yararlanarak, ön lisans eğitiminizi lisansa tamamlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey ARMAN AKADEMİ iletişim bölümüne bakmak.Size bir telefon yada  e-mail kadar yakınız.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenci kardeşlerimizin dikkat etmesi gereken bir hususta askerlik tecil olayıdır. Yurtdışında lisans, yüksek lisans eğitimi alacak olan öğrencilerimizin, ilgili askerlik şubesinden gerekli bilgileri almalarını tavsiye ederiz. Ayrıca okumak istediğiniz ülkeye ilk gittiğiniz an Türk Büyükelçiliğine gitmeniz ve burada gereken işlemleri öğrenmeniz ve yapmanız  gerekir.Ukraynada eğitim almak için firmamızı tercih eden öğrencilerimiz bu konuda şanslı, çünkü askerlik tecil vs gibi işlemleri birlikte yapıyoruz.

Ukrayna'da eğitim aldığınız her yıl sonunda, sizden istenen belgeleri  okulunuzdan alarak Türk Büyükelçiliğine teslim  etmeniz gerekir. Böylece Askerlik tecil işleminiz  her yıl düzenli olarak yapılmış olur. Bu konuya ayrıca dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Ukrayna Üniversitelerinde Hangi bölümleri okuyabilirim?
Size uygun olduğunu; bilgi, beceri ve yeteneğinizin yeterli olduğunu düşündüğünüz bütün bölümleri okuyabilirsiniz. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Mimarlık, Fizyoterapi, müdendislik, işletme, uluslararası ilişkiler ve daha niceleri…

ARMAN AKADEMİ ile İdeallerinizden vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız.

Yorum eklemek için giriş yapın