Arman Akademi Web

STUDY IN TURKEY

Ukrayna'da Eğitim

Ukrayna'da üniversite eğitimi almak istiyorsanız lise mezunu olmanız yeterlidir.

Ayrıca üniversite sınavına girmiş ya da kazanmış olmanız şartı aranmamaktadır.Tercih etmiş olduğunuz bölümün hazırlık eğitimini aldıktan sonra bölümünüze başlayıp eğitim alabilirsiniz. Üniversite eğitimi almak için genel bir yaş sınırı yoktur.Lisede almış olduğunuz eğitime uygun olan herhangi bir bölümü okumak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ukrayna'da Üniversite Eğitim Sistemi;
Ukrayna eğitim sisteminde, herhangi bir Ukrayna üniversitesinde hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayıp, sertifika alan adaylar, Ukrayna’da üniversite eğitimi içindiledikleri üniversiteye kayıt başvurusunda bulunabilirler. Eğitim standartları, öğretim kadroları ve üniversiteleri göz önüne alındığında oldukça önemli bir yurtdışında eğitim alternatifi olan Ukrayna, aynı zamanda dünyanın en ekonomik fiyatlarla eğitim veren ülkelerinden biridir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir popülarite kazanan Ukrayna üniversiteleri, Türk öğrencileri tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir.Ülkenin sosyo kültürel yapısı, ekonomik  yaşam olanağıda bu ülkeye olan talebin artmasında önemli bir yer tutmaktadır.

Ukrayna'da Hazırlık Eğitimi:
Hazırlık eğitimi, okuyacağınız bölüme göre belirlenir. Hazırlık bölümleri bilindiğinin aksine sadece Dil eğitiminden ibaret değildir. Hazırlık aşamasında öğrenciler 4 ayrı seçenek üzerinden eğitim görürler. Bu seçenekler eğitim göreceğiniz bölümlere göre belirlenir. Bunlar sırasıyla şöyledir:

Mühendislik, Teknoloji ve Doğal Bilimler;
Bu bölümlerde okumak isteyen öğrenciler, Rusça veya Ukraynaca hazırlık eğitimi alırken Kimya, Matematik, Fizik, Tasarım, Bilgisayar işletim sistemleri üzerindende hazırlık eğitimi alırlar. Bu hazırlık eğitimini başarıyla bitirenler öğrencilerimiş, Üniversitelerin Fizik, Radiofizik, Matematik, Mühendislik, Teknoloji, Kimya, Coğrafya, ve Sibernetiks alanlarında eğitim alabilirler.

Ekonomi bölümü;
Bu hazırlık bölümünü seçen öğrenciler, Rusça ve Ukraynaca eğitim ile birlikte Matematik, Coğrafya, Ekenomiye Giriş ve alan çalışmaları ile bilgisayar işletim sistemleriüzerine eğitim alarak Ekonomi, İşletme, Pazarlama, Uluslararası Ticaret, gibi alanlarda Üniverisite Eğitimi alabilirler.

Tıp, Bioloji ve Ziraat;
Bu bölüğmlerden herhangi birinde okumak isteyen öğrencilerimiz, hazırlık senesinde Rusça ve Ukraynaca dil eğitiminin yanı sıra Biyoloji, Kimya, Fizik, alan çalışmaları ve Bilgisayar ile ilgili temel eğitim alırlar. Bu hazırlık dönemini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz, Tıp veya Ziraat ile ilğili bölümleri okuyabilirler.

Sosyal Bilimler;
Bu hazırlık bölümünü seçen öğrenciler, Rusça ve Ukraynaca eğitimin yanı sıra Edebiyat, Coğrafya, alan çalışmaları ve Bilgisayar ile ilgili temel eğitim alırlar. Bu hazırlığı tamamlayan öğrencilerimiz, Uluslararası İlişkiler, Gazetecilik, Tarih, Felsefe, Psikiloji, Sosyoloji, Hukuk, ve Uluslararası hukuk gibi bölümlerde okuyabilirler.

Üniversite Kabulu İçin Önemli Not: Ukryanada istediğiniz bölüme kayıt yaptırmak ve başarılı olabilmek için okuyacağınız bölümlerle ilgili Lise diplomanızdaki notlarınızın iyi olması her zaman avantajınızadır. Alan kabulu icin genelde Lise transkriptinizdeki ilgili derslerin ortalamasi 5 üzerinden en az 3 olması gerekiyor. Tabiki Hazırlık sınıfında göstermiş olduğunuz performansta Okul kabullerinde göz önünde tutulacaktır.

İngilizce Hazrırlık: Ukrayna'da İngilizce hazırlık bölümleri olsada tavsiye edilmemektedir. Zaten orada iyi bir eğitim alabilmeniz Rusça ve Ukraynacayı bilmenize bağlı olacaktır. Yaygın fakat yanlış olan bir başka bilgi ise Ukraynaca ve Rusça'nın aynı olması kanısıdır. Oysa gerçekte, bu iki dil birbirinden farklı olmakla birlikte Rusça ve Ukraynaca birbirine çok yakın dillerdir.

Türkiye'den Ukrayna Üniversitelerine Yatay Geçişler olabilmekte fakat bir çok ülkede olduğu gibi bazı bölümlerde bazı dersler farklılık  gösterdiği için bir önceki alınmış olan eğitimdeki derslerin tamamı sayılmayabilmekte. Bu nedenle bazen yatay geçişlerde sene kaybı olabilmektedir.

Konaklama bilgileri: Öğrenci Yurtları aylık maliyetler 80 ytl ile 100 ytl arasında, oda ve odada kalan kişi sayısına göre değişmektedir. Kiralık evlerin aylık kirası
ise 300 ile 500 dolar arası değişmektedir.Kiralanan evde kalacak öğrenci sayısını göz önünde bulundurursak bir öğrenci için gayet uygun diyebiliriz.Evlerde 2-3 kişi
kalındığı düşünülürse aylık kişi başı gider olarak ortalama 200 dolardır.

Aylık Yeme İçme Giderleri: 250 ile 400 dolar arasında diyebiliriz. Elbette bu ortalama bir hesaplamadır ve tamamen öğrencinin yaşam tarzına bağlı olarak değişecektir.

Aylık Ulaşım giderleriniz: otobüs ve tramvay ile aylık gider 5 ile 10 ytl arası, metro aylık jeton ücreti 135 ytl dir.
Sağlık Sigortası: senelik 320 dolardır. Bunu yaptırmanız sizin avantajınıza olacaktır.
Üniverisite Hazırlık Bölüm fiyatları: 2500 ile 3000 dolar arasındadır.
Üniversite Lisans Eğitim Ücreteleri: 2500 ile 4000 dolar arasında seçilen üniversiteye göre değişmektedir.
Üniversite Hazırlık Başlama Tarihleri: 20 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında Üniversiteye göre değişmektedir.
Üniversite Başlama Tarihleri: 1 Eylül ile 15 Eylül tarihleri arasında Üniversiteye göre değişecektir.
Ukrayna Üniversitelerinde eğitim almayı düşünen öğrencilerimiz, aşağıdaki bölümler arasından herhangi bir bölüm  seçebilirler.

TIP
DİŞ HEKİMLİĞİ
ECZACILIK
BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
UÇAK MÜHENDİSLİĞİ
GEMİ MÜHENDİSLİĞİ
ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ
PİLOTLUK
KAPTANLIK
İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ
ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİ
RUS DİLİ VE EDEBİYATI
EKONOMİ
İŞLEME
GAZETECİLİK
TELEKOMÜNİKASYON
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ
ORMAN MÜHENDİSLİĞİ
TURİZM
MÜZİK
BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI
ULUSLARARASI İLİŞKİLER
MATEMATİK
FİZİK
KİMYA

Yorum eklemek için giriş yapın