Arman Akademi Web

STUDY IN TURKEY

Kazakistan'da Eğitim

Bütün dünyada olduğu üzere, yeni eğitim modeline uygun bir biçimde okul öncesi eğitime Kazakistan’da da büyük önem verilmektedir.

2006 yılından itibaren fizik, kimya ve biyoloji gibi fen bilimleri laboratuarları ile dersliklerini devlet bütçesi tarafından donatmaya yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Kazakistan üniversiteleri'nde  öğrencilerin Kazakça, Rusça, İngilizce ve diğer yabancı dilleri öğrenmelerini sağlayan multimedia laboratuarlarının devlet tarafından yapılmasını öngören program uygulanmaktadır. Ülke çapındaki okulların %95’i internet ortamından yararlanmaktadır.

Gelecekte çevrimiçi eğitim sistemini geliştirmek üzere Kazakistan MEB bünyesinde etkileşimli dersler yapmak üzere stüdyolar kurulmaktadır. Üstün zekâlı çocuklar ile gençlerin gelişimlerini sağlamak, devletin eğitim alanındaki politikalarının öncelikli amaçlarından biri olarak benimsenmiştir.

Kazakistan üniversiteleri, uluslararası arenadaki saygınlığı, ekonomik alanda kaydettiği büyüme ve siyasi istikrar haliyle dünya entelektüel toplumunun temsilcilerinin dikkati çekmektedir.

Kazakistan da üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz, eğitim dili olarak Rusça veya İngilizce dilini tercih edebilirler. Kazakistan da üniversite eğitimi almak isteyen ama Rusça yada ingilizce dilini yeteri kadar bilmeyen öğrencilerimiz ilk yıl dil eğitimi almaktadır. Bu dillerden birini yeterince biliyorsanız, okul tarafından yapılacak olan dil yeterlilik  sınavını  vermek şartıyla direk bölümünüze başlayabilir, ya da dil öğrenmek veya geliştirmek açısından bir yıl hazırlık okuyup daha sonra bölümünüze başlayabilirsiniz. Bilmenizi isterizki okumak istediğiniz bölümün diline hâkim olmanız, başarınızla doğru orantılıdır.

Kazakistan da üniversite okumak isteyen öğrenciler için üniversitelerin yurtları mevcut. İsteyen öğrenciler bu yurtlarda kalabiliyor yada tercihen evlerde kalabiliyor.Üniversite yurtları modern komplekslerden oluşmakta ve her türlü ihtiyacı  karşılayacak şekilde planlanmış. Yurt ücretleri değişmekte. Temsilciliğini Kazakistan Üniversitelerin tamamında öğrenci yurtlarında kalacak olan bütün öğrencilerimiz yurtlar için ayrıca bir ücret ödemeyecek. Bu da öğrencilerimiz için büyük bir imkan tabi ki.

Öğrenci yurtlarında sürekli internet ve sıcak su mevcut, odalar ise 3-4 kişilik ama ranza sistemi değil elbette. Yurtlarda ortak kullanım olarak mutfaklar var, istediğiniz yemeği hazırlama imkanınız var, ayrıca yurtların cafeleri ve restorant bölümleri de mevcut, yemek ücretleri çok uygun öğrenciler için.

Dünya sıralamasında ekonomik anlamda hızla büyüme gösteren Kazakistan,  ülke olarak modern yapılaşma anlamında da Dubai den hemen sonra yer almaktadır.

Kazakistan'da eğitim almanın en önemli bir diğer avantajı ise eğitim alırken isterseniz çalışabilirsiniz. Kazakistan son yıllarda hızla gelişen ekonomisi sonucu doğal olarak beraberinde fazlasıyla da iş imkanı yaratmaktadır. Ülke de okuyan öğrencilerimiz her alanda çalışabilmekte, böylece ailelerine de fazla yük olmadan kendi masraflarını karşılayabilmektedir.

QS World University Rankings sıralamasında bulunan Kazakistan Üniversiteleri

1. Karaganda State University named after academician E.A. Buketov
2. Al-Farabi Kazakh National University
3. Kazakh National Medical University

Kazakistan  üniversiteleri ECTS uygulamaktadır. Eğitim sistemi Bologna uyumludur.

Yorum eklemek için giriş yapın